Pozor na podvodné a nedôveryhodné eshopy – čo robiť, ak ste na nejaký natrafili?

Podvody a riziká v online priestore nie sú ničím novým. Upozorňujú na nich médiá aj kompetentné osoby či inštitúcie, no napriek tomu spotrebitelia neraz podvodníkom „naletia“ a prídu o peniaze. Slovenská obchodná inšpekcia pravidelne upozorňuje na rizikové e-shopy, ktorým je lepšie sa vyvarovať – viete, ako ich jednoducho spoznáte?

Pozor na podvodné a nedôveryhodné eshopy - čo robiť, ak ste na nejaký natrafili?
(zdroj: unsplash.com)

Žiadne práva zákazníka

Slovenskú obchodnú inšpekciu na podvodný alebo podozrivý eshop najčastejšie upozorní podnet spotrebiteľa, no sú isté znaky, na základe ktorých viete podozrivú transakciu odhadnúť aj vy. Najprv si ale povedzme, ktoré stránky sa za podvodné alebo podozrivé považujú. Ide o eshopy, ktoré buď svoj tovar nedoručia vôbec, alebo vám ho doručia iný, poškodený či použitý. Obvykle je na nich upreté právo zákazníka na odstúpenie od zmluvy bez udania dôvodu (predovšetkým v prípade doručenia vadného výrobku) a zákazník je nútený uplatniť reklamačný proces. Predávajúci následne po odstúpení od zmluvy nevráti spotrebiteľovi v zákonom stanovenej lehote všetky peniaze, ktoré od neho prijal a ani nevybaví reklamáciu v zákonom stanovenej lehote. Hoci niekedy majú domény koncovku .sk, nezaručuje to, že ide o slovenský eshop a pokiaľ je registrovaný v inej, než slovenskej krajine, nikdy od neho peniaze, ktoré ste mu poslali, nevysúdite a nezískate naspäť.

Pred nákupom si radšej hoďte názov eshopu do Googlu

Podvodné domény sa obvykle označujú pojmom “online trhovisko”, za ktorý skryjú všetky prípadné povinnosti, pretože nie sú predávajúcim tovaru, s ktorým sa obchoduje prostredníctvom platforiem, ale iba sprostredkovávajú uzatváranie kúpnych zmlúv so zákazníkmi pre predávajúceho. Najčastejšie sú to stránky, ktoré nakupujú u veľkopredajcov, ako Aliexpress či Ebay a v podstate vám u týchto predajcov objednajú tovar za niekoľkonásobnú cenu, než je tá na ich stránke. Preto vždy čítajte recenzie a nezávislé webové služby, ktoré umožňujú spotrebiteľom ohodnotiť nákup. Dôveryhodný obchod tiež nemá problém zverejniť informácie o svojom prevádzkovateľovi, jeho obchodné meno a sídlo, prípadne miesto podnikania. Podozrivé môžu byť aj príliš nízke ceny, najmä, ak ide o značkový tovar, ktorý inde stojí niekoľkonásobne viac. Môže ísť o falzifikáty, alebo celkovo faločný eshop. Iná situácia je, ak ide o výpredaj. Naše weby sú overené a navyše u nás nájdete aj skvelý výpredaj Merkury Market či Black Friday zľavové kódy, vďaka ktorým nakúpite ozaj lacno a bezpečne.

Jazyk je preložený autoprekladačom

O neserióznosti obvykle vypovedá aj spôsob platby. Klasické e-shopy ponúkajú viacero možností zaplatenia a okrem platby kartou alebo prevodom umožňujú dobierku pri prevzatí tovaru. Pokiaľ prevádzkovateľ e-shopu vyžaduje vyslovene platbu vopred, spotrebiteľ by mal zaplatiť len vtedy, ak si je istý, že ide o dôveryhodného dodávateľa. Rovnako si dajte pozor na priamu platbu kartou – vždy si hore skontrolujte webovú stránku, na ktorú vás takéto platenie odkazuje. Ak je podozrivá (odkaz je príliš dlhý, obsahuje podozrivé slová, koncovka odrazu nie je slovenská), nikdy svoje údaje z karty nevypisujte. To, že ide o rizikový obchod, môže niekedy predznačiť zlá jazyková úprava, gramatické chyby alebo nesprávna štylizácia, pretože často ide o preklady vytvorené v internetovom prekladači. Rovnako je to tak, ak chýba reklamačný poriadok alebo sú obchodné podmienky v rozpore so zákonom. Ak sa vám stane, že takémuto podvodnému eshopu naletíte, môžete sa obrátiť na na Inšpektorát Slovenskej obchodnej inšpekcie pre kraj príslušný podľa sídla predávajúceho. Ak je sídlo mimo štátu, svojich práv sa môžete domáhať prostredníctvom Európskeho spotrebiteľského centra v SR, ktoré pomáha spotrebiteľom pri riešení cezhraničných reklamácií a poskytuje poradenstvo či pomoc pri nákupoch v rámci EÚ. Najlepšie je však nakupovať v overených eshopoch a všímať si varovné signály. Ak chcete nakúpiť lacno, radšej použite naše overené a bezpečné všetky zľavy na KuponyZdarma.sk.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!